Jeśli organizacja informuje o wzroście wydobycia, które będzie wyższe niż rynkowe oczekiwania, wtedy może to się przełożyć na spadek cen, ponieważ wzrost podaży wywrze presję na obniżkę cen. Jeśli zapotrzebowanie na popyt maleje, wtedy OPEC dąży do ograniczenia produkcji aby utrzymać cenę na tym samym poziomie. Organizacja Państw Eksportujących Ropy Naftowej, znana jako OPEC, jest międzynarodową organizacją, której członkami są kraje produkujące ropę naftową. Celem OPEC jest koordynacja i regulacja produkcji ropy naftowej przez jego członków, aby utrzymać ceny na światowym rynku na wysokim poziomie. OPEC składa się z 15 państw, które produkują około 40% całej ropy naftowej na świecie i kontrolują ponad 70% zasobów ropy naftowej na świecie. OPEC jest zazwyczaj zaliczany do grona głównych graczy na światowym rynku ropy naftowej.
Koszty związane z zakupem węgla do elektrowni wzrosły, podobnie jak cena gazu potrzebnego do ogrzania domów. Katar opuścił w styczniu 2019 roku, aby skupić się na gazie ziemnym zamiast na ropie. Odejście kataru oznacza, że kraj bardziej zbliża się do Stanów Zjednoczonych niż do Arabii Saudyjskiej. Amerykańscy urzędnicy powstrzymali Arabię Saudyjską przed inwazją na katar w 2017 roku.
- OPEC nie zgięł mięśni aż do embarga naftowego z 1973 roku.
- Z tego powodu surowiec był coraz powszechniej wykorzystywany w gospodarce największych krajów na świecie.
- Podstawowym sposobem podejmowania decyzji jest konsensus wypracowany z użyciem charakterystycznej dla OECD metody nacisku równych siebie (peer pressure).
- Głównym organem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową jest Konferencja OPEC, w zakresie której dwa razy do roku odbywają się spotkania przedstawicieli państw członkowskich.
- W 1973 roku Arabia Saudyjska zdecydowała o zablokowaniu eksportu ropy naftowej do państw wspierających Izrael (w tym do Stanów Zjednoczonych), co zyskało poparcie organizacji OPEC.
Organizacja Opechu ma swoją siedzibę w Wiedniu i jest zarządzana przez sztab wysokiej rangi, w tym sekretarza generalnego. Opech ma również swój własny komitet doradczy, który składa się z przedstawicieli członków. Komitet ten odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących cen i produkcji. W wyniku wielu dyskusji, w 1959 roku powstała Opec, która miała na celu koordynację polityki cenowej między państwami członkowskimi.
Duża zmienność na rynku surowcowym: przełomowe interwencje na ropie naftowej
Porozumienie kartelowe ma na celu takie koordynowanie działań, aby miały one przełożenie na kształtowanie się podaży lub popytu na dane dobro. W przypadku OPEC kartel zajmuje się koordynacją produkcji ropy naftowej. W XX wieku organizacja miała duży wpływ na kształtowanie się rynku ropy naftowej, głównie przy produkcji forex tydzień w przeglądzie i cen. Niestety w pewnym stopniu zmniejszył się on na skutek m.in. OPEC to międzynarodowa organizacja, której członkami są państwa produkujące ropę naftową. Celem organizacji jest koordynowanie polityki cenowej i produkcyjnej państw członkowskich w celu zapewnienia stabilności na rynkach ropy naftowej.
W tym samym roku Saudyjczycy i Zjednoczone Emiraty Arabskie nałożyły na katar embargo z powodu sporów granicznych. Podsumowując, struktura organizacyjna Opec jest bardzo złożona i skomplikowana. W skład Opec wchodzą trzy główne organy, które odpowiadają za wykonywanie polityki Opec. Każdy kraj członkowski Opec ma również własne struktury organizacyjne, które są odpowiedzialne za wdrażanie polityki Opec w danym kraju. Każdy kraj członkowski Opec ma również swoje własne struktury organizacyjne.
Opracowuje i wprowadza w życie wspólne zasady (wytyczne) i normy działania (standardy) w poszczególnych dziedzinach gospodarki. Wpływ OECD na zachowania państw jest większy niż się powszechnie uważa; nie ogranicza się on do oddziaływania tylko na państwa członkowskie, ale dotyczy łącznie około 100 krajów[4]. W 2020 państwa członkowskie OPEC posiadały ok. 40-procentowy udział w rynku sprzedaży ropy naftowej oraz ok. 70 procent światowych rezerw tego surowca[3].
Co to jest OPEC i jakie zrzesza kraje powinien wiedzieć każdy, kto interesuje się inwestycjami w ropę naftową. W dużej mierze to właśnie od tego jakie działania podejmuje organizacja, zależy to jak kształtuje się jej cena. Od momentu powołania organizacji do życia, przez wiele lat cena ropy była bardzo atrakcyjna dla rynków międzynarodowych. Z tego powodu surowiec był coraz powszechniej wykorzystywany w gospodarce największych krajów na świecie. Bardzo tanie paliwo sprawiało, że z roku na rok rosło zapotrzebowanie na ropę w USA i krajach Europy Zachodniej.
To efekt rosnących cen na rynku hurtowym, które z kolei rosną również poprzez ceny pozwoleń na emisję dwutlenku węgla, które sięgnęły euro za tonę. W zeszłym roku w analogicznym okresie ceny nie przekraczały 25 euro. OPEC czekał na ograniczenie produkcji ropy, ponieważ nie chciał, aby jego udział w rynku dalej spadał. Kartel wytrzymał, dopóki wiele firm łupkowych nie zbankrutowało.
Z racji tego, że kraje OPEC kontrolują pokaźne złoża strategicznego surowca ich wspólny głos ma duża siłę przebicia i realny wpływ na poziom cen ropy, ale też innych powiązanych produktów na całym świecie. Kraje rentownościosną, popychając usd i akcje OPEC łączy surowiec o strategicznym znaczeniu dla niemal wszystkich gospodarek świata, czyli ropa naftowa. Państwa należące do tej organizacji kontrolują bagatela 70% znanych złóż ropy naftowej na świecie.
Organizacja wspólnie wdraża politykę w zakresie produkcji i zapasów, aby zapobiec gwałtownym wahaniom cen surowca. W XX wieku organizacja miała znaczny wpływ na kształtowanie się rynku ropy naftowej, głównie produkcji i cen, jednak w pewnym stopniu zmniejszył się on na skutek m.in. Działań państw należących do OECD oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Hossa na rynku złota i srebra. Cena ropy naftowej w defensywie. Surowce oczekują wsparcia od Fed w związku z ryzykiem recesji
Rada Gubernatorów oraz sekretariat, który jest jednostką wykonawczą. Główna siedziba OPEC od 1965 roku znajduje się w Austrii w Wiedniu. Zobowiązania przyjęte przez Polskę w związku z uzyskaniem członkostwa w OECD, obejmujące m.in. Przepływy kapitałowe, bieżące transakcje niewidoczne, bezpośrednie inwestycje zagraniczne czy politykę podatkową i ekologiczną, wywarły pozytywny wpływ na rozwój polskiej gospodarki.
Emocjonalny rollercoaster na rynku ropy naftowej. Prognozy tegorocznego deficytu platyny
Strategia ta zakłada, że państwa członkowskie będą współpracować, aby zapewnić stabilność cen ropy naftowej i zapobiec nadmiernym wahaniam cen. Strategia ta jest również wykorzystywana do minimalizacji szkód wynikających z niedoborów surowca. Do dzisiaj Opec jest zaangażowana w kształtowanie rynku naftowego i wpływa na ceny na całym świecie. Organizacja ma na celu zapewnienie stabilności cen i wspieranie własnych gospodarek, poprzez tworzenie przejrzystych i przewidywalnych ram regulacyjnych. Opec jest również zaangażowana w inicjatywy dotyczące poprawy jakości produktów, wydobycia ropy naftowej i wspierania odpowiedzialnego wykorzystywania surowców naftowych. Chcąc walczyć z dalszymi spadkami, kraje OPEC zadecydowały o ograniczeniu wydobycia surowca.
Buffett kupuje akcje kopalni złota. Kruszec znów powyżej 2 tysięcy dolarów. Krajobraz na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+
Według statusu OPEC każdy kraj, który jest eksporterem netto ropy naftowej mogą być członkami organizacji. Warunkiem jest akceptacja przez ¾ „pełnoprawnych członków” oraz przez wszystkich „członków-założycieli”. Status dopuszcza także dołączenie krajów jako „członków stowarzyszeniowych”, jednak uprawnienia takich członków są znacznie bardziej okrojone. OPEC tworzy partnerstwo z 10-krajowym Sojuszem naftowym kierowanym przez Rosję.
Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest organizacją 13 krajów produkujących ropę naftową. 79,4% światowych rezerw ropy naftowej znajdowało się w krajach członkowskich OPEC. Decyzje OPEC mają znaczący wpływ na przyszłe ceny ropy naftowej.
Chce mieć pewność, że jego członkowie otrzymają rozsądną cenę za ropę. Ponieważ ropa naftowa jest dość jednolitym towarem, większość konsumentów opiera swoje decyzje zakupowe jak kupować akcje: pełny szczegółowy przewodnik na niczym innym niż cenie. OPEC tradycyjnie powiedział, że było między $70 i $80 za baryłkę. Przy tych cenach kraje OPEC mają wystarczająco dużo ropy, aby przetrwać 113 lat.